Winnipeg, Brána na západ, přesně v prostředku |
Tak jo. Je lehce po devátý, já vylézám poprvé z vlaku The Canadian na neznámé nádraží kam sem tam prosvicuje ranní sluníčko. Jsem trochu nervózní, protože mám bydlet přes Couchsurfing a od mého hostitele jsem ještě neslyšel... Nonic, tak ještě fotku s hezkou quebečankou z vlaku a jde se objevovat!
Zpříjemnění výstupu z vlaku díky závazku s Balazsem že se na každý zastávce vyfotím s nějakou canadian princess. |
Vyloudám se teda z nádraží a hned u vchodu mě zaujme zeleň promenády Broadway, která má zmínku o svobodě nebo boji za lidská práva na každým kroku. Tu zmínka o first nations (indiánech), tam socha Mahátmy Ghándího... Celý tohle korzo vede k Muzeu Lidských Práv, obrovský moderní budově, která siluetou i obsahem vévodí Winnpegu a jeho dění. Říkám si, že je to dobře, pořádně poukázat na to, jak tady Evropani utlačovali (a do jisté míry pořád utlačují) indiány jen kvůli tomu, že jinak vypadají a mají jiné zvyky.
Promenáda Broadway zasvěcená lidským právům. |
Návštěva toho muzea mě uvede do uvažování o svých vlastních pohledech na věc. Shlédl jsem, jak příchozí Evropani indiánům zakázali tančit pow wow (jejich tradiční taneční ceremonie) a jak ještě v dnešní době indiánské ženy mizí bez vyšetřování... a napadlo mě že to je asi podobný způsobu, jak se my doma chováme k cikánům, i jakým způsobem přemýšlíme o muslimech. O muzeu lidských práv se snad rozepíšu ve větším detailu, to by se sem ale nevešlo.
Umění připomínající zmizelé indiánské ženy, po nichž se nikdo neobtěžoval pátrat. |
Pomníček dělníkům na kanadské železnici. Většina z nich byla z Číny a říká se, že každý kilometr stál život jednoho dělníka. |
Jak se tak procházím přes město, stočím to do The Forks (vidličky). Je to místo, kde se stékají dvě winipežské řeky (nebo jak se to skloňuje? winipegské?) - Red River a Assinboine River. "To muselo být tak důeležitý město při osídlování...", bleskne mi hlavou a už listuju v průvodci, abych si doplnil vzdělání o historii města. Voilá, tady to máme! Název Winnipeg byl složen ze slov kmene Cree pro kalnou vodu: win - nipuy. Město sloužilo jako centrální nákladní stanice pro obchod se bobřími kůžemi, které byly v celém devatenáctém stoleti největším businessem nově osídlené západní Kanady. Pak se ale postavil Panamský průplav a tak náhle vyrostl Vancouver jakožto přístav u moře.
Soutok řek Red River a Assinboine river, důležité místo pro založení města |
Nedaleko soutoku řek také zahlédnu most poukazuující na historicky nejdůležitělšjí dopravní prostředek pro Kanadu - železnici. Křižuje celou zemi, vozily se v ní bobří kůže i noví imigranti, i zásobování pro celou západní Kanadu. Tím kontextem vzbuzuje monstrózní železniční most veliký respekt.
Železniční mosty v Kanadě mají úplně jiný kontext než v Evropě. |
The Exchange a staré skladové budovy |
Stará továrna na bonbony co mě chytla za srdce. |
Krásnou třešničkou je pro mě Osborne village, takové winnipegské předměstí, kde je to samej krámek s hudebními nástroji, nahrávkami, tu a tam posprejovaný divadlo, prostě taková ta omšelá čtvrť plná umění, miluju!
Osborne village, omšelá a umělecky krásná. |
Osborne village |
"Hele, buddy, nevíš náhodou, kde by se tady ve Winnipegu dala tancovat salsa?"
"Joj člověče to nevím. Ale počkej, mám kamaráda a ten ji myslím tančí, tak já mu zavolám" odvětí.
.... To je prostě kanadskej zákaznickej servis, není to boží?....
Nakonec se přihrne k mému stolečku a dá mi ochmataný papírek s názvem klubu - La Roca - "tam ti určitě něco takovýho zahrajou!" pošťouchne mě.
A mě poskočí srdce radostí! Tak to vypadá, že moje salsa umění nezheblo opuštěním Toronta!
A abych to už moc nenatahoval, jak to bylo večer bude až zase v dalším postu.
To jsi měl hezký závazek 😉
OdpovědětVymazatA jak dopadl couchsurfing?
Přesně, jsem Balazsovi vděčnej :)
OdpovědětVymazatCS nakonec všude dobře, ale leckde na poslední chvíli... Další post se pochlubí :)
Tak očekávám další post :-)
Vymazatdyk joooo, už je to skoro an cestěěěěě....
OdpovědětVymazat